Ekonomi

Kıyı balıkçıları denizdeki olumsuz hava koşullarından etkileniyor

Karadeniz açıklarında bir haftayı aşkın süredir devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle balıkçılar ağ atmakta zorlanıyor. Balıkçılar bu nedenle balık fiyatlarının yüksek olduğunu belirtiyor.

Karadeniz kıyılarında etkili olan olumsuz hava koşulları balıkçıları olumsuz etkiledi. Rüzgarlı denizlerde ağ atmakta zorlanan kıyı balıkçıları az miktarda balık yakalarken, bu durum olta tezgahlarına da yansıdı. Tezgahlarda az miktarda mezgit, istavrit ve somon bulunur.

“İnşallah iklim düzelince balık çeşitleri çoğalır”

Ordu’da 38 yıldır kıyıda balık avlayan teknenin sahibi Hacı Topal, “Şu anda denizlerde hava rüzgarlıydı, ardından kar yağdı ve kar suları denize akarak sulara aktı” dedi. Arttı. Dolayısıyla balık azaldı. İklim düzeldikten sonra balık çeşitleri olacak. İyi oldu, şimdi Karadeniz’de tonlarca mezgit ve istavritle avlanıyoruz. Bizim gibi küçük balıkçılar için dönemin sonu daha iyi olur, en azından balıklarımız daha değerli hale gelir ve çoğalır” dedi.

“Birden fazla balık tutulamaz”

Erdal Çamaş isimli balıkçı, kıyı balıkçılarının çoğunun avlanma yapamadığını belirtti. Çamaş, “Balık kıtlığının sebebi hava şartlarının elverişsizliği. Şu anda balık az geliyor ve ziyaretçilerin büyük çoğunluğu dışarıdan geliyor, burada çok balık yok. Hamsi de var. İnce olduğu için yasak. Tezgâhlarda mezgit, istavrit ve gölet balıkları var. Bunların yanı sıra tirsi balığı ve barbunya da bulunuyor. “Denizdeki olumsuz hava nedeniyle balıkçı tekneleri birden fazla sefer yapamıyor. Durum böyle olunca fiyatlar yüksek kalıyor.”

İstavrit 70 TL, mezgit 80, somon 120, levrek 150 TL’den satılıyor. Balıkçılar bunun balık kıtlığından kaynaklandığını belirtiyor. – ORDU

haber-delice.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu